Victoria_Cross_of_canada

THE

 

TO THE VICTORIA & GEORGE CROSS

COMPREHENSIVE GUIDE

victoria_cross george cross scan0004

b. 27/10/1889 Erie, Pennsylvania.  d. 25/09/1981 Carmel by the Sea, California.

 

DATE OF MOH ACTION: 21-22/04/1914 Veracruz, Mexico.

 

Lowry was born in Erie, Pennsylvania on October 27, 1889, the son of Ricardo St. Phillip Lowry. After appointment to the United States Naval Academy, Lowry graduated on June 2, 1911.

 

In 1913, he commanded the USS Niagara (1813) on a tour of the Great Lakes after the sunken ship was raised and reconstructed. In 1914, Ensign Lowry took part in the United States occupation of Veracruz, 1914, where he led the First Company of armed Navy sailors (known as "Bluejackets") from the USS Florida (BB-30). Tasked with capturing the city's Customs House, Lowry's company became pinned down by "murderous rifle and machine-gun fire." Deciding not to risk his entire company in a frontal attack, Lowry instead asked for volunteers to approach the Customs House from the side. Five men volunteered: Joseph G. Harner, Coxswain J. F. Schumaker, Boatswain's Mate Second Class George Cregan, and Seamen Harry C. Beasley and Lawrence C. Sinnett.

 

During Lowry's later career, he commanded the USS Coghlan (DD-326), USS O'Bannon (DD-177) and USS Macdonough (DD-331). Prior to leaving the Navy in 1927, he also served in the Bureau of Navigation.

 

In 1940 Lowry was recalled to the active service in the Navy as Captain and served as assistant operations officer in the 12th Naval District. After the Japanese attack on Pearl Harbor, Lowry was transferred to the staff of the Commander Western Sea Frontier first under the command of rear admiral David W. Bagley and then under admiral Royal E. Ingersoll. In this capacity, Maury was appointed an Operations officer and as convoy and routing officer of the Western Sea Frontier."

 

For his service in this capacity, Lowry was decorated with the Legion of Merit. Lowry was rellieved of All active duties in September 1946 and subsequenty retired one month later. He was advanced to the rank of Rear admiral on the retired list due to having been specially commended in combat.

 

MOH CITATION:

 

For distinguished conduct in battle, engagements of Vera Cruz, 21–22 April 1914; Ens. Lowry was in both days' fighting at the head of his company, and was eminent and conspicuous in his conduct, leading his men with skill and courage.

 

BURIAL LOCATION: CREMATED, ASHES SCATTERED AT SEA.

George Maus Lowry

 

 

 

 

 

 

 

 

NO IMAGE AVAILABLE

LOWRY G M